3 trendy i związane z nimi wyzwania w marketingu na 2019 r.

3 trendy i związane z nimi wyzwania w marketingu na 2019 r.

3 trendy i związane z nimi wyzwania w marketingu na 2019 r.

Marcin MystkowskiDzisiejsze prawa są jutrzejszą historią. Dryfujemy po oceanie ponowoczesności. Zmiany w obszarze zachowań społecznych, oczekiwań konsumentów oraz dostępności nowych rozwiązań technologicznych zdają się wyłącznie przyśpieszać. Konsumpcja ma się lepiej niż kiedykolwiek. Do tego żyjemy w świecie kontekstu i kultu narracji. Marki, które chcą przetrwać i rozwijać się muszą wykształcić w sobie specyficzną konsumencką wrażliwość oraz ponieść wysiłek kreatywny i organizacyjny, by zrozumieć zachodzące na świecie zmiany.

W tym duchu przedstawiam 3 trendy i wyzwania w komunikacji marketingowej, które moim zdaniem będą królować w 2019 roku.

1) Projektowanie doświadczeń konsumentów

westinŻyjemy w świecie wszystkiego. Rozkochani w konsumpcji stajemy się jednocześnie coraz bardziej syci i świadomi. Coraz bardziej potrzebujemy czegoś więcej niż dobrego jakościowo produktu. Doznanie, emocja, doświadczenie – wszystko okraszone możliwie największą unikalnością oraz wielowymiarową wyjątkowością. Marki, które są w awangardzie tego trendu przekalibrowały swoją ofertę w świadomy sposób projektując każdy punkt styku Klienta z marką. Klient z biernego odbiorcy wydającego werdykt portfelem uzyskuje nową podmiotowość w relacji z marką.

Naszym Klientom radzimy przedefiniowanie podejścia do konsumenta, wielowymiarowe spojrzenie na każdy jego krok, daleko wcześniej niż pierwszy kontakt z reklamą i daleko później niż to upragnione przez każdego marketingowca uzyskanie konwersji sprzedażowej. Takie podejście wymaga czegoś, czego brakuje nadal większości firmom, z którymi się spotykam (niezależnie od skali działania) – określonej i świadomie wykreowanej tożsamości.

2) Real Time Marketing na wagę złota

Niemal każdy kwartał przynosi znaczące zmiany na rynku mediów społecznościowych. Spadające zasięgi, zmiany w obszarze kierowania reklam, lawinowo rosnąca ilość contentu gotowego do przeżycia każdego dnia sprawia, że firmy inwestują coraz więcej czasu i środków by choć na chwilę przyciągnąć uwagę konsumentów. Atencja jest nową walutą. Marki najłatwiej mogą po nią sięgnąć na bieżąco, komentując otaczającą nas rzeczywistość. RTM jest sposobem na przedefiniowanie relacji z Klientem, podsuwa konsumentowi dowód, że marka wydarza się razem z nim, że potrafi się dostroić do nierealnie szybkiego świata. Przy tym zazwyczaj bawi, zaprasza do reakcji, kokietuje. Kontekst sprzedażowy – oczywiście jest, i jest tym bardziej akceptowalny im bardziej oryginalny pomysł na RTM zaprezentuje marka.

ikea

To wymusza na wszystkich uczestnikach produkowania komunikacji z Klientem nowego podejścia opartego na otwartości, czujności i sprycie. Tu także do powodzenia realizacji takiej strategii komunikacji niezbędna będzie wypracowana tożsamości, rozumiana jako zbiór wartości, preferowanych postaw i idei, z którymi marka chce być kojarzona.

3) Odpowiedzialność za losy świata

Po raz pierwszy od czasów zakończenia II wojny światowej możliwe jest, że naszym dzieciom i ich potomkom zostawimy świat gorszy od tego, który sami zastaliśmy. Rachunek jaki wystawia nam planeta i środowisko za wzrost populacji ludzkości, za nasz styl życia, za postęp technologiczny staje się już teraz piętnem naszych czasów. Nie może to uciec uwadze marketerów. Branie odpowiedzialności za losy świata, wyrażone w małych gestach lub wielkich projektach, będzie coraz częściej dodatkowym czynnikiem, który będzie decydował o powodzeniu marek. Czy robienie “dobra” dla celów wizerunkowych, dla rozgłosu, dla podkręcenia sprzedaży jest etyczne? Można by powiedzieć: a kogo to obchodzi? Pod warunkiem, że za sloganem idzie realna wartość, prawdziwe działanie, pożyteczne, zbilansowane pod kątem ekonomicznym (tu znany paradoks samochodów hybrydowych – mniej kopcących, ale z kosztami produkcji bardziej uciążliwymi dla środowiska). Ten trend będzie bardzo silnie zyskiwał na znaczeniu, dbając o dobre samopoczucie konsumentów i przynosząc firmom realne korzyści, dodatkowo nadając trochę więcej sensu naszej, marketingowej pracy. Odpowiedzialność za środowisko stanie się także ważnym elementem tożsamości firm, które odważą się postawić na ten kierunek.

adidas

Adidas ogłosił, ze do 2024 wszystkie produkowane buty powstaną z plastiku wydobytego z oceanu.

Najważniejszym terminem w słowniku strategia marketingu w 2019 powinna być właśnie TOŻSAMOŚĆ.

Życzę Wam pięknych doświadczeń, trafionych RTM strzałów i dużo dobra w 2019 r.

Marcin Mystkowski
Strateg / CEO
Berry Project